Pieśnioteka

Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna

Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, pomimo obowiązujących obostrzeń i związanych z nimi utrudnień w realizowaniu działalności kulturalnej, nie zaprzestał realizacji swojej misji. Jest nią oczywiście ochrona i propagowanie tradycji kulturowych Biskupizny wpisanych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W tym celu biskupianie podjęli się realizacji projektu pod hasłem „Pieśnioteka – czyli wirtualna Biskupizna”.

Pomysł na ten projekt powstał po podjęciu decyzji o odwołaniu tegorocznej edycji Taboru Wielkopolskiego w Starej Krobi. Jego myślą przewodnią jest przeniesienie biskupiańskiej tryadycji do internetu, skoro ludzie nie mają obecnie możliwości spotkać się z nią na żywo. W ramach zadania, którego realizacja nadal trwa, powstają krótkometrażowe filmy edukacyjne. Każdy kolejny odcinek poświęcony jest innemu wybranemu elementowi lokalnego folkloru. Szczegółowo zaprezentowano stroje i instrumenty biskupiańskie, pokazano jak układa się kopki i czesze „kranca”, odbyły się nawet katarzynki w formie on-line. Filmy te prezentowane są na profilach społecznościowych Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego, a także na stronie www.piesnioteka.pl. Zainteresowały się nimi nawet media ogólnopolskie – materiał na temat projektu pojawił się Programie Pierwszym Polskiego Radia w serwisie Etnowieści oraz w programie POZkultura w TVP3.

Docelowo Zespół planuje stworzenie dwudziestu odcinków tego podcastu. Partnerami projektu są: Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi oraz Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi wraz z zespołem „Młodzi Biskupianie”, którego członkowie również uczestniczą w nagraniach. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top