Pieśnioteka

Ósmy Tabor w Starej Krobi

W Starej Krobi już po raz ósmy odbywał się Tabor Wielkopolski. Impreza, której tegorocznym hasłem przewodnim były „Cztery strony Wielkopolski”, odbyła się w dniach 16-20 sierpnia tradycyjnie już na terenie Szkoły Podstawowej w Starej Krobi. Po raz drugi głównym organizatorem był Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, partnerami zaś Gmina Krobia, Stowarzyszenie „Dom Tańca” z Warszawy, Stowarzyszenie „Dom Tańca Poznań”, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi oraz Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Tabor Wielkopolski 2021 – Cztery Strony Wielkopolski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji, wsparcia finansowego udzieliła również Gmina Krobia.

Czytaj więcej: Ósmy Tabor w Starej Krobi

Mały Tabor w Domachowie

W dniach 16-20 sierpnia w Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie odbywał się Mały Tabor. To, organizowane w formie półkolonii przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, tygodniowe spotkanie dzieci z kulturą tradycyjną w poprzednich latach stanowiło element składowy Taboru Wielkopolskiego w Starej Krobi. Tym razem był to osobny festiwal dla najmłodszych, choć też odbywał się równolegle z imprezą dla dorosłych.

Czytaj więcej: Mały Tabor w Domachowie

Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna

Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, pomimo obowiązujących obostrzeń i związanych z nimi utrudnień w realizowaniu działalności kulturalnej, nie zaprzestał realizacji swojej misji. Jest nią oczywiście ochrona i propagowanie tradycji kulturowych Biskupizny wpisanych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W tym celu biskupianie podjęli się realizacji projektu pod hasłem „Pieśnioteka – czyli wirtualna Biskupizna”.

Czytaj więcej: Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna

55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 27-29 sierpnia 2021

W dniach 26-29 sierpnia odbywał się 55 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwal ten od dziesięcioleci już stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. Dlatego też i tym razem wśród ponad 650 uczestników nie mogło zabraknąć i Biskupian.

Czytaj więcej: 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 27-29 sierpnia 2021

Zespół Biskupiański ma nowe kopki

Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic kończy już realizację projektu „Biskupiankom jaczki, kopki – Biskupianom zaś wołoszki”. Zadanie polegało na na wykonaniu i zakupie 16 kompletów strojów biskupiańskich (8 męskich i 8 damskich). W skład tych kompletów wejdą zarówno letnie jak i zimowe wersje strojów, buty, kopki i kryzy, wołoszki i kapelusze, a poza tym oczywiście wszystkie spódniki, jaki, westki, spodnie itd.

Czytaj więcej: Zespół Biskupiański ma nowe kopki

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top