Pieśnioteka

Zajęcia z mistrzynią tradycji zakończone

W grudniu oficjalnie zakończył się projekt „Anna Chuda – biskupiańska mistrzyni tradycji”. Realizowane przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic zadanie miało na celu zachowanie i przekazanie kolejnym pokoleniom bogatego repertuaru pieśni tradycyjnych Biskupizny.

Czytaj więcej: Zajęcia z mistrzynią tradycji zakończone

Nowy komputer dla Biskupian

Mogło by się wydawać, że Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic zajmuje się tańcem, śpiewem i zabawą. Jest to prawda, ale za tym wszystkim ukryta jest potężna „papierkowa” robota w postaci pisania wniosków, projektów, rozliczeń i ogólnie pojętej księgowości, o działalności administracyjnej i promocyjnej już nie wspominając. Dlatego ciemne chmury zawisły nad zespołem w momencie, w którym żywota dokonał zespołowy laptop. Wiele bliskich realizacji planów i pomysłów zawisło na włosku.

Czytaj więcej: Nowy komputer dla Biskupian

Mały Tabor w Domachowie

W dniach 16-20 sierpnia w Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie odbywał się Mały Tabor. To, organizowane w formie półkolonii przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, tygodniowe spotkanie dzieci z kulturą tradycyjną w poprzednich latach stanowiło element składowy Taboru Wielkopolskiego w Starej Krobi. Tym razem był to osobny festiwal dla najmłodszych, choć też odbywał się równolegle z imprezą dla dorosłych.

Czytaj więcej: Mały Tabor w Domachowie

Ósmy Tabor w Starej Krobi

W Starej Krobi już po raz ósmy odbywał się Tabor Wielkopolski. Impreza, której tegorocznym hasłem przewodnim były „Cztery strony Wielkopolski”, odbyła się w dniach 16-20 sierpnia tradycyjnie już na terenie Szkoły Podstawowej w Starej Krobi. Po raz drugi głównym organizatorem był Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, partnerami zaś Gmina Krobia, Stowarzyszenie „Dom Tańca” z Warszawy, Stowarzyszenie „Dom Tańca Poznań”, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi oraz Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Tabor Wielkopolski 2021 – Cztery Strony Wielkopolski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji, wsparcia finansowego udzieliła również Gmina Krobia.

Czytaj więcej: Ósmy Tabor w Starej Krobi

55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 27-29 sierpnia 2021

W dniach 26-29 sierpnia odbywał się 55 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwal ten od dziesięcioleci już stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. Dlatego też i tym razem wśród ponad 650 uczestników nie mogło zabraknąć i Biskupian.

Czytaj więcej: 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 27-29 sierpnia 2021

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top