Pieśnioteka

Podkoziołek

Czytaj więcej: Podkoziołek

Siber i ceglorz

 

Ceglorz to jeden z tak zwanych tańców figurowych, tańczonych rzadziej ale dostarczających wiele zabawy uczestnikom. Jak sama nazwa wskazuje taniec polega na naśladowaniu ruchów murarza kładącego cegły. Pary stoją ustawione na kole, partnerzy i partnerki naprzeciwko siebie nie trzymając się. Pierwsza część tańca polega na klaskaniu na przemian w swoje dłonie i dłoń partnera w rytm muzyki, śpiewając równocześnie przyśpiewkę. Część tą można zakończyć przytupem.

Czytaj więcej: Siber i ceglorz

Równy

 

Równy to biskupiańska forma oberka – tańca trójmiarowego. Rozpoczynał go tancerz, który poprzednio tańczył przodka intonując wybraną przez siebie przyśpiewkę. Gdy kapela podejmuje melodię mężczyzna zaprasza pozostałe pary do tańca wołając „proszę przed sobie i za soby.

Czytaj więcej: Równy

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top