Pieśnioteka

Harmonia Vulgaris

„Harmonia Vulgaris” to tytuł spektaklu w reżyserii Jacka Hałasa, który swoją premierę miał 13 grudnia na deskach Sceny Roboczej – Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu. Spektakl nawiązując do pitagorejskiej teorii mówiącej o kosmicznej harmonii opartej o zasady muzycznych proporcji opowiada o pięknie. Tak jak w pitagorejskiej wizji kosmosu pojawia się siedem planet, tak w sztuce Hałasa pojawiło się siedem sfer ludzkiej egzystencji ukazanych poprzez muzykę tradycyjną Wielkopolski.

Aktorami w tym teatrze byli wielkopolscy muzycy ludowi oraz muzycy związani z Domem Tańca Poznań, który obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Wśród artystów znaleźli się m.in.: Kapela „Manugi” z Bukówca Górnego, Witold Roy-Zalewski, Joanna Szaflik, Barbara Wilińska, Jadwiga Tomczyk ze swoją prawnuczką Julią Grzelaczyk, a także Maria i Krzysztof Polowczykowie reprezentujący Biskupiznę. Biskupiański akcent pojawił się również w przygotowanej przez Piotra Rogalińskiego scenografii, w której spora część eksponatów wypożyczona została z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi.

Warto podkreślić, że zarówno premiera, jak i powtórzenie spektaklu w dniu 14 grudnia przyciągnęły publiczność, która wypełniła widownię do ostatniego miejsca.

FOTOGALERIA (fot. Dominik May)

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top