Pieśnioteka

55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 27-29 sierpnia 2021

W dniach 26-29 sierpnia odbywał się 55 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwal ten od dziesięcioleci już stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. Dlatego też i tym razem wśród ponad 650 uczestników nie mogło zabraknąć i Biskupian.

W tym roku co prawda w Kazimierzu nie stanęła biskupiańska chałupa, ale naszych reprezentantów w pięknych biskupiańskich strojach i tak było sporo. Tradycją już stała się organizacja wyjazdu, w którym oprócz naszych artystów ludowych udział wziąć mogą chętni mieszkańcy, którzy chcą pokibicować „naszym” w konkursowych zmaganiach, a przy okazji także zwiedzić urokliwe kazimierskie uliczki. W tym roku wyjazd zorganizowany i dofinansowany był wspólnie przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic oraz Gminę Krobia.

Kolejną tradycją są również sukcesy, które odnoszą biskupiańscy artyści. W tym roku były to: III miejsce w kategorii kapel tradycyjnych dla Małgorzaty Szymankiewicz (skrzypce podwiązane) i Krzysztofa Polowczyka (dudy wielkopolskie) oraz Nagroda specjalna za duży wkład w zachowanie ciągłości przekazu i działalność edukacyjną dla Anny Chudej. Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych!

 

Pełen protokół jury znajduje się na stronie WOK Lublin.

 

FOTOGALERIA

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top