Pieśnioteka

Ósmy Tabor w Starej Krobi

W Starej Krobi już po raz ósmy odbywał się Tabor Wielkopolski. Impreza, której tegorocznym hasłem przewodnim były „Cztery strony Wielkopolski”, odbyła się w dniach 16-20 sierpnia tradycyjnie już na terenie Szkoły Podstawowej w Starej Krobi. Po raz drugi głównym organizatorem był Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, partnerami zaś Gmina Krobia, Stowarzyszenie „Dom Tańca” z Warszawy, Stowarzyszenie „Dom Tańca Poznań”, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi oraz Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Tabor Wielkopolski 2021 – Cztery Strony Wielkopolski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji, wsparcia finansowego udzieliła również Gmina Krobia.

Tak jak w poprzednich latach taborowe dni wypełnione były warsztatami od rana do wieczora. Nie zabrakło spotkań z biskupiańskimi mistrzami śpiewu tradycyjnego – panią Anną Chudą i panem Franciszkiem Jesiakiem. Były oczywiście zajęcia dla instrumentalistów: początkujących i zaawansowanych, dudziarzy i skrzypków oraz innych grajków oczestniczących w zajęciach taborowej orkiestry. Zajęcia taneczne poświęcone były Biskupiźnie jak i innym regionom Wielkopolski: Chazom, Pałukom, Regionowi Kozła, kaliskiemu oraz Bukówcowi Górnemu. Również miłośnicy śpiewu mieli okazję poznać repertuary z różnych stron. Dla chcących spróbować swych sił w rękodziele natomiast zorganizowano warsztaty tradycyjnego haftu oraz warsztaty stolarskie w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, gdzie pracowano nad drewnianymi „pieskami” do zdejmowania butów.

Rzecz jasna każdy dzień kończył potańcówką przy muzyce tradycyjnej. Do tańca przygrywało mnóstwo świetnych kapel – zarówno „naszych” biskupiańskich, jak i zaproszonych gości. Zagrali więc: Rodzinna Kapela Hałasów, Kapela Raszewskiego i Przyjaciele z kaliskiego, Kapela koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni, Kapela Joanny Szaflik i Dominiki Oczepy, Kapela dudziarska Romualda Jędraszaka z uczniami, Antoni Beksiak z projektem Niewte, a także Orkiestra Taborowa pod przewodnictwem Kazimierza Nowaka i Gosi Szymankiewicz oraz biskupiańskie kapele dudziarskie z Domachowa i Bukownicy.

Bogaty program oraz tradycyjnie gościnna atmosfera, w szczególności zaś finałowa potańcówka, podczas której uczestnicy mogli skosztować przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Starej Krobi, bardzo przypadły do gustu uczestnikom. A przyjechali oni z wielu różnych stron Polski, a nawet z Chorwacji. W sumie w tegorocznym Taborze udział wzięło ponad 100 osób.

FOTOGALERIA

Projekt "Pieśnioteka - czyli wirtualna Biskupizna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Back to Top